/Programy CPU X, CPU-Z a Systém panel 2 monitorují hardware chytrých telefonů

Programy CPU X, CPU-Z a Systém panel 2 monitorují hardware chytrých telefonů


Zájemcům o podrobnější využívání hardwarových zdrojů poslouží v operačním systému Android aplikace CPU X. Samotný název sice napovídá, že se bude vše točit kolem procesoru, ale zdání klame. Program vyhodnocuje hardware chytrých telefonů komplexně a vy tak můžete vysledovat, jak se přístroj chová v zátěžových situacích, které aplikace jej přetěžují, a jak je na tom obecně jeho výkon.
černý telefon
Většina uživatelů chytrých telefonů vůbec neřeší, jak je telefon vytěžován, zda dobře pracuje po všech stránkách, zpravidla jim stačí, když je v provozu. Říká se však: „důvěřuj, ale prověřuj“ a proč neprověřit právě zařízení, se kterým jste denně v kontaktu několik hodin.

Jak už bylo řečeno, aplikace sleduje práci procesoru, ale také stav baterie, paměti, všech čidel a senzorů, práci kamery. Podrobnou statistiku v průběhu času lze vyhodnotit i ve formě grafu.
Po spuštění programu se první odkaz zaměřuje na práci procesoru. Jsou zde k vidění technické parametry (čipová sada, frekvence, počet jader, typ procesoru, grafický akcelerátor). V sekcích Network, Battery a Systém zobrazíte základní informace o připojení k bezdrátové síti a stavu systému.
žárovka v mobilu

Stav senzorů a analýza hardwarového vybavení ve formě grafu

Nejzajímavější teoretickou částí programu jsou senzory. Ty se dají sledovat při běhu v reálném čase a dozvíme se z nich podrobné údaje o kompresi JPEG, maximálním rozlišení kamery, veličině ISO, o čidlech USB, bluetooth, MPL vektorech, vektorové akceleraci, mikrofonu, hodnotě Brightness atd. 
bílý smartphone
Pro naše praktické využití je podstatná část, která analyzuje běh systému, tedy síťového rozhraní, baterie a procesorové jednotky. Ukrývá se vpravo nahoře pod názvem CPU Status. Ta nám prozradí práci hardware ve formě kruhového grafu. Dozvíme se frekvenci CPU, jeho vytížení, délku spánku procesoru, sledování vytíženosti obou typů sítí – mobilních i Wi-Fi. Můžete tu také vysledovat vytěžování akumulátoru v časovém grafu, kde se zobrazuje i teplota a výstupní napětí.